Victorie frumoasa la ultima partida pe teren propriu din 2019

Dupa infringerea din etapa trecuta de pe terenul celor de la KSE Targu Secuiesc, echipa noastra a jucat astazi, in runda cu numarul 14, penultima a turului, contra celor de la SC Otelul Galati, in ceea ce a fost ultima reprezentatie in fief propriu din 2019. Partida a fost una spectaculoasa, cu goluri si faze frumoase create de catre baietii lui Dan Zavate, care la finalul celor 90 de minute s-au vazut castigatori, scorul fiind 3-2, pe lista marcatorilor trecandu-si numele Hutanu si Zaharia pentru Ozana, primul reusind o dubla  in minutele 24 si 45+1, iar cel de-al doilea marcand golul de 2-2 in minutul 30, respectiv Matei pentru echipa galateana, in minutele 10 si 28. Partida a fost una frumoasa, placuta ochiului, chiar daca vremea nu a fost una excelenta pentru fotbal, de remarcat fiind faptul ca toate cele cinci goluri au fost marcate in prima repriza. Scorul a fost deschis de catre galateni prin Matei, acesta marcand dupa o pasa primita de pe partea dreapta de la Cirjan. Ozana a egalat in minutul 24 prin Hutanu, fundasul targ-nemtean marcand dintr-un sut din prima, dupa o respingere a fundasilor adversi, pentru ca, doar patru minute mai tarziu, acelasi Matei sa ii aduca pe cei de la Otelul din nou in avantaj cu un sut cu latul din interiorul careului. Egalitatea avea sa fie restabilita in minutul 30 de catre principalul marcator al Ozanei in acest sezon, Alexandru Zaharia, acesta inscriind cu o lovitura de cap, dupa o centrare excelenta a lui Balint de pe partea stinga. Golul victoriei Ozanei avea sa vina in prelungirile primei reprize, Hutanu reusind dubla cu un sut splendid in plasa laterala, dupa o diagonala perfecta trimisa de catre Balint. Chiar daca ambele echipe au mai ratat cateva ocazii in partea secunda, scorul a ramas neschimbat pina la final, Ozana Targu Neamt impunandu-se intr-un meci in care diferenta de scor putea fi mai mare, barele opunandu-se insa in alte 3-4 ocazii clare de a marca.

FC Ozana Targu Neamt 3-2 Otelul Galati (Ionut Huţanu 24′, 45+1′, Alexandru Zaharia 30′ / Marius Matei 10′, 28′)

FC Ozana Târgu Neamț:  Balan, Balint, Rusu, Miron, Hutanu, Hodorogea, Serban, Popa, Apostol, Furtuna, Zaharia. Rezerve: Cotuna, Iacoboaei, Ungurenasu, Mercas, Vavrita, Ignea, Asavoaei. Antrenor: Daniel Zavate.

Stadionul „Cetatea” din Targu Neamt, spectatori cca. 100-150.

La finalul partidei, antrenorul echipei noastre, Daniel Zavate declarat: „Jocul nostru pe faza ofensiva ne-a iesit destul de bine, insa pe faza defensiva, chiar am vorbit toata saptamana cu ei si se pare ca s-a vazut putina lejeritate la marcaj, in special la Cirjan si Matei, doi jucatori importanti al echipei din Galati, dar pana la urma totul a iesit bine, am avut chiar si cateva bare, importanta fiind victoria si cele trei puncte. Ma bucur ca baietii s-au adaptat foarte bine cu conditiile de joc si cu starea terenului. Dincolo de meci, vreau pe aceasta cale sa transmit sincere condoleante familiei lui Andrei Pirvan.”

In etapa urmatoare (15), ultima a turului de campionat, Ozana va evolua in deplasare la Miroslava, contra echipei locale Stiinta, ocupanta locului 7 in ierarhia seriei 1, cu o linie de de calasament aproape identica cu ce-a a echipei noastre . Stiinta Miroslava – FC Ozana se va disputa sambata, 30 noiembrie, cu incepere de la ora 14:00 pe stadionul „Comunal” din Miroslava.