Victorie clară la Bacău

Ozana Targu Neamt a intalnit astazi (n.r. 18 octombrie), in deplasare la Bacau, formatia CSM din localitate, in prologul etapei cu numarul 9 al campionatului Ligii a 3-a la fotbal.  Meciul a fost unul dominat aproape in totalitate de catre echipa de la malul Ozanei, acestia impunandu-se mai clar decat arata scorul la finalul celor 90 de minute de joc, pe langa cele trei goluri marcate, targ-nemtenii creeandu-si si alte situatii foarte mari de a marca. Scorul a fost deschis de catre Alexandru Zaharia (0-1), principalul marcator al targ-nemtenilor inscriind la capatul unei faze de unu contra unu cu portarul advers, stabilind astfel si scorul primei reprize, repriza in care echipa gazda nu a trimis nici un sut pe spatiul portii. Imediat dupa fluierul de start al celui de-al doilea mitan, CSM Bacau reuseste sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj (1-1), in minutul 46 Armanu inscriind simplu dupa un corner de pe partea dreapta. Ozana avea insa sa revina in avantaj sase minute mai tarziu, capitanul formatiei noastre, Radu Miron, inscriind dintr-o lovitura libera de la circa 18 metri, executata direct in vinclul portii bacauane (1-2). Scorul final avea sa fie stabilit de catre Eusebiu Mercas in prelungirile partidei cu un sut din interiorul careului la coltul lung (1-3).

CSM Bacau 1-3 (0-1) FC Ozana Targu Neamt (Armanu 46′ / Alexandru Zaharia 5′, Radu Miron 52′, Eusebiu Mercaş 90+1′)

FC Ozana Târgu Neamț:  Balan, Miron, Moisi, Iacoboae, Balint, Asavoaei, Serban, Apostol, Hodorogea, Furtuna, Zaharia. Rezerve: Cotuna, Bilba, Ungurenasu, Mercas, Vavrita, Ignea, Popa. Antrenor: Daniel Zavate.

Stadionul „Letea” din Bacau, spectatori cca. 100-150.

La finalul partidei, presedintele Ozanei, Victor Andrei Isache, s-a declarat multumit de prestatia echipei: „A fost un meci foarte bun facut de echipa noastra, un meci in care baietii s-au daruit exemplar si au reusit sa isi domine adversarul aproape in totalitate. Daca ar fi ceva de reprosat, ar fi faptul ca au tratat cu nonsalalta 3-4 ocazii clare de a marca, din situatii de singur cu portarul advers, dar la final conteaza ca am reusit sa castigam toate cele trei puncte puse in joc. Tin sa remarc brigada de arbitri, care astazi a fost compusa din trei doamne si care probabil au aratat cel mai bun arbitraj de care am avut parte in acest sezon, merita toate aprecierile.”

In runda urmatoare, Ozana Targu Neamt primeste pe teren propriu, vizita celor de la Somuz Falticeni. Partida va avea loc vineri, 25 octombrie, cu incepere de la ora 15:00 pe stadionul „Cetatea”.