Ganduri pentru sezonul viitor!

În ciuda problemelor financiare cu care se confruntă echipa noastra, nevoia de continuitate și speranțele unui ajutor material de la CJ Neamț în urma unui proiect de finanțare nerambursabilă depus anterior, sunt 2 din principalele motive care vor duce cel mai probabil la o nouă participare a Ozanei în viitorul sezon de Liga a 3-a. Primăria, care a fost mai mereu alături de echipa de fotbal, este și ea la momentul de față confruntată cu o serie de probleme apărute datorita pandemiei de coronavirus. Cert este ca nou sezon va fi unul de lupta, de supravietuire, de continuitate, un sezon in care sa cosolidam ceea ce sa construit pina in momentul de fata. Citește mai departe „Ganduri pentru sezonul viitor!”

Investitii in infrastructura in zona stadionului „Cetatea”

La Târgu Neamț criza economică după pandemia cu noul coronavirus este un bun prilej de relansare economică prin investiții cu fonduri europene dar și prin contribuția municipalității în dezvoltarea unor obiective de interes pentru toți cetățenii urbei de sub Cetate. Amfiteatru cu 2 terenuri de minifotbal, dar și modernizarea stadionului „Cetatea” în întregime, lângă care se lucrează de ceva vreme la ștrandul orașului, vor duce desigur la dezvoltarea urbei lui Creangă în anii ce vor urma.
Pe lângă cetățenii din Târgu Neamț, de noile investiții la care se lucrează în urbea primarului Daniel Harpa, vor beneficia tinerii paracticanți ai sportului din oraș, dar cu siguranță și turiștii, numărul acestora se estimează a crește semnificativ la momentul în care aceste proiecte vor căpăta și finalitate. Citește mai departe „Investitii in infrastructura in zona stadionului „Cetatea””

Debut de retur cu stangul

CSM FOCSANI 4-1 (2-1) FC OZANA TARGU NEAMT

In prima etapa a returului Ligii a III-a, FC Ozana Targu Neamt a pierdut pe terenul celor de la CSM Focsani, scor 4-1, la capatul unei partide slabe facuta de catre echipa noastra. Golurile au fost marcate de catre Manu, în minutul 5, Jurj, în minutul 17, Costin, în minutul 68 și Panaite, în minutul 86 pentru gazde, in timp ce, pentru echipa noastra a marcat Andrei Mateiciuc in minutul 40 Citește mai departe „Debut de retur cu stangul”

Egal alb contra celor de la Foresta Suceava

Echipa noastra a remizat in cel de-al doilea meci de pregatire disputat in aceasta pauza competitionala, scor 0-0, contra celor de la Foresta Suceava, ocupanta pozitiei secunde in clasamentul seriei 1 a ligii a 3-a. Partida, care s-a disputat pe stadionul „Cetatea” a fost o noua oportunitate pentru antrenorul targ-nemtean Daniel Zavate de a vedea la lucru jucatorii noi veniti, dar si o serie de jucatori in probe. Citește mai departe „Egal alb contra celor de la Foresta Suceava”

FC Ozana 6-1 Victoria Horia, in prima partida din 2020

Echipa noastra a disputat duminica (n.r. 16 februarie) primul meci de pregatire din aceasta pauza competitionala, contra echipei Victoria Horia, ocupanta primului loc in clasamentul seriei B a campionatului judetean de fotbal Neamt. Echipa condusa de pe margine de Daniel Zavate, a reusit sa se impuna cu scorul de 6-1, dupa ce, la finalul primelor 45 de minute, scorul era egal 1-1, golurile victoriei fiind marcate de catre Ignea (3), Vitelaru, Vavrita si Mateiciuc. Citește mai departe „FC Ozana 6-1 Victoria Horia, in prima partida din 2020”

FC Ozana se reuneste luni, 10 februarie

Dupa o perioada de pauza ceva mai lunga, in care destinul echipei a fost unul neclar datorita problemelor de ordin financiar, gruparea de pe malul Ozanei isi va relua activitatea in vederea pregatirii returului de campionat. Reunirea echipei este programata pentru data de luni, 10 februarie, ora 14:30, sub comanda lui Daniel Zavate fiind asteptati mai multi jucatori noi, in plus fata de cei care inca se regasesc in lotul targ-nemtean. Citește mai departe „FC Ozana se reuneste luni, 10 februarie”

Victorie frumoasa la ultima partida pe teren propriu din 2019

Dupa infringerea din etapa trecuta de pe terenul celor de la KSE Targu Secuiesc, echipa noastra a jucat astazi, in runda cu numarul 14, penultima a turului, contra celor de la SC Otelul Galati, in ceea ce a fost ultima reprezentatie in fief propriu din 2019. Partida a fost una spectaculoasa, cu goluri si faze frumoase create de catre baietii lui Dan Zavate, care la finalul celor 90 de minute s-au vazut castigatori, scorul fiind 3-2, pe lista marcatorilor trecandu-si numele Hutanu si Zaharia pentru Ozana, primul reusind o dubla  in minutele 24 si 45+1, iar cel de-al doilea marcand golul de 2-2 in minutul 30, respectiv Matei pentru echipa galateana, in minutele 10 si 28. Partida a fost una frumoasa, placuta ochiului, chiar daca vremea nu a fost una excelenta pentru fotbal Citește mai departe „Victorie frumoasa la ultima partida pe teren propriu din 2019”

13 cu ghinion pentru echipa targ-nemteana

Runda cu numarul 13 a sezonului regular nu a fost una de bun augur pentru echipa de la poalele Cetatii Neamtului, FC Ozana intorcandu-se din deplasarea la Targu Secuiesc fara nici un punct, cedand contra echipei locale KSE, cu scorul de 2-1, dupa ce la finalul celor 45 de minute scorul era alb, 0-0. Dupa pauza s-a scris istoria partidei, la circa un minut distanta de fluierul de start al mitanului secund, gazdele au reusit sa modifice tabela pentru prima data prin Alin Babei. In minutul 53, Citește mai departe „13 cu ghinion pentru echipa targ-nemteana”

Un nou meci, o noua victorie, acelasi spirit!

Echipa noastra a reusit o noua victorie entuziasmanta, de aceasta data, victima targ-nemtenilor fiind echipa galateana CS Sporting Liesti, care a cedat pe stadionul „Cetatea” din Targu Neamt cu scorul de 3-0, golurile victoriei fiind marcate de catre Ionut Rusu, Andrei Apostol si Teodor Ignea. Citește mai departe „Un nou meci, o noua victorie, acelasi spirit!”

Bucovina Rădăuți întrerupe seria de victorii a Ozanei

Ozana Targu Neamt a cedat cu scorul de 3-1 pe terenul echipei Bucovina Radauti, intr-un meci contand pentru etapa cu numarul 11 a campionatului ligii a 3-a. Pe o vreme mohorita, cele doua combatante au oferit o partida frumoasa, cu faze bune de ambele parti, insa castigatori la finalul celor 90 de minute au iesit bucovinenii, care reusesc ca opreasca o serie de trei victorii consecutive ale echipei noastre. De notat este insa ca targ-nemtenii au reusit sa marcheze si in acest meci Citește mai departe „Bucovina Rădăuți întrerupe seria de victorii a Ozanei”