Egal cu gust amar in prima reprezentatie din 2019

Ozana a terminat la egalitate, scor 1-1 cu Bradu Borca, primul meci din 2019, dupa un gol marcat de oaspeti cu putine momente inainte de final. Scorul a fost deschis de atacantul Dragos Patrichi, in minutul 43.

Stadionul „Cetatea” a fost asaltat de suporteri intr-o zi foarte frumoasa de primavara, ambele echipe dispunand de galerii, iar eroii din teren au luptat pana la ultima picatura de energie pentru a-si demonstra suprematia. La final, Borca a plecat totusi cu un punct, pe fondul unui joc care a ridicat mai multe probleme de arbitraj.

Citește mai departe „Egal cu gust amar in prima reprezentatie din 2019”

Ozana, la primul examen important al primaverii

Ozana debuteaza oficial in sezonul de primavara cu un meci tare impotriva liderului clasamentului Ligii a 4-a Neamt, Bradu Borca. Stadionul „Cetatea” va gazdui, duminica, cu incepere de la ora 11:00, cel de-al treilea episod dintre Ozana si Bradu. Borca a iesit invingatoare in precedentele, 4-1 si 2-0, reusind astfel sa ierneze pe locul 1, la trei lungimi de Ozana.

Mutarile realizate in aceasta pauza, dar mai ales evolutiile din partidele programate in perioada de pregatire, ne dau motive sa speram intr-un restart favorabil „alb-albastrilor”, odata cu reluarea campionatului. Vor mai urma inca trei astfel de dueluri la varf, returul de la Borca si meciurile de care pe care din cadrul play-off-ului. Citește mai departe „Ozana, la primul examen important al primaverii”

Ozana Targu Neamt-Unirea Curtesti (miercuri, 16:00)

Ozana Targu Neamt disputa, maine, de la 16:00, ultimul joc amical al pauzei intercompetitionale, in compania formatiei botosanene Unirea Curtesti. Ozana revine astfel pe stadionul „Cetatea”, cu putin timp inainte de reinceperea Ligii a 4-a.

Ozana Targu Neamt-Bradu Borca va fi primul meci pe care „alb-albastrii” il vor sustine pe 2019 intr-un cadru oficial. Citește mai departe „Ozana Targu Neamt-Unirea Curtesti (miercuri, 16:00)”

Prima infrangere din perioada de pregatire

Ozana Targu Neamt a inregistrat prima infrangere din perioada de pregatire, 2-3 cu Viitorul Curita, intr-un meci in care „alb-albastrii” au avut o evolutie foarte buna in prima parte, cand le-au oferit adversarilor in putine randuri posibilitatea de a se apropia de poarta lui Dragos Iftimie.

In minutul 15, Dragos Patrichi a concretizat mingea pusa pe tava de catre Hutanu.

Golul serii, dar nu numai, a fost inscris de catre tanarul Denis Serban (26′) printr-o executie foarte frumoasa de la aproximativ 25 de metri. Citește mai departe „Prima infrangere din perioada de pregatire”

„Bizonul”, fara gol in amicale

Prezent la toate actiunile sustinute de Ozana Targu Neamt in perioada de pregatire a sezonului de primavara, atacantul Marian Cretu nu a reusit inca sa sparga gheata, desi a fost in cateva randuri foarte aproape de gol.

In primele zece etape ale sezonului regular, „Bizonul” a acumulat 270 de minute, dupa transferul de la Flacara Erbiceni, reusind sa isi treaca de doua ori numele pe lista marcatorilor. Golul cu cea mai mare greutate ramane cel din deplasarea de la Raucesti, chiar la debutul in tricoul alb-albastru. Citește mai departe „„Bizonul”, fara gol in amicale”

Semicantonament cu doua partide amicale: Viitorul Curita si Unirea Curtesti

La sfarsitul acestei saptamani, jucatorii Ozanei Targu Neamt intra intr-un semicantonament care se va desfasura in localitate, al carui scop este acela de a inchega si mai mult relatiile de joc. Lotul a suferit numeroase modificari in aceasta iarna si, desi semnalele din amicalele disputate pana acum sunt imbucuratoare, intotdeauna este loc de mai bine.

Sambata, de la ora 17:30, pe terenul sintetic din Piatra Neamt, Ozana va da piept cu AFCS Viitorul Curita, liderul Ligii a 4-a Bacau, Seria Valea Trotusului. Citește mai departe „Semicantonament cu doua partide amicale: Viitorul Curita si Unirea Curtesti”

Victorie concludenta cu CSM FC Vaslui

Ozana Targu Neamt a inregistrat, sambata, o noua victorie clara, scor 3-0, in fata unui adversar aflat la final de cantonament. In meciul disputat contra vasluienilor la Iasi, Ozana a remizat cu CSM, 1-1.

Lotul Ozanei a suportat noi modificari odata cu acest nou test, in primul „11” fiind inclusi bacauanii Ionut Furtuna, Sergiu Matei si Ionut Panainte. Ultimii doi au fost legitimati in tur la vicecampioana Iasului, Unirea Mircesti. Furtuna si Matei s-au inteles din priviri la primul gol al Ozanei. Furtuna a centrat excelent din lovitura libera, iar Matei (25′) a impins mingea cu capul in plasa. Citește mai departe „Victorie concludenta cu CSM FC Vaslui”

Tragerea la sorti pentru stabilirea adversarului campioanei Neamtului la barajul de promovare in Liga a 3-a

Saptamana aceasta este marcata de un eveniment foarte important care va avea loc vineri, 15 februarie, incepand cu ora 11:00, la Casa Fotbalului. FRF urmeaza sa stabileasca meciurile de baraj pentru promovarea in Liga a 3-a, cu mentiunea ca judetul Neamt a fost repartizata intr-o urna din care mai fac parte urmatoarele: Vaslui, Iasi, Botosani, Suceava si Bacau.

Anul trecut, campioana Neamtului, CSM Ceahlaul Piatra Neamt, a fost imperecheata cu campioana Iasului, Victoria Letcani. In lipsa Certificatului de Identitate Sportiva, „dubla” n-a mai avut loc, Ceahlaul promovand direct in esalonul al treilea. Citește mai departe „Tragerea la sorti pentru stabilirea adversarului campioanei Neamtului la barajul de promovare in Liga a 3-a”

Instructie cu juniorii de la CSM Ceahlaul Piatra Neamt

Ozana Targu Neamt a castigat fara drept de apel cel de-al treilea joc amical programat in pauza de iarna, 5-0 impotriva juniorilor de la CSM Ceahlaul Piatra Neamt.

Partida s-a intins pe durata a doua reprize a cate 60 de minute, antrenorul Ionut Afloarei avand la dispozitie majoritatea fotbalistilor pe care se va baza in returul Ligii a 4-a. Mai mult decat atat, la acest meci de pregatire au fost testati si alti doi jucatori noi, utilizati in partea a doua. Citește mai departe „Instructie cu juniorii de la CSM Ceahlaul Piatra Neamt”