Primul esec, contra celor de la Aerostar

Dupa doua rezultate pozitive in primele doua runde ale campionatului, iata ca a venit si primul insucces pentru echipa de la poalele Cetatii Neamtului. Aerostar Bacau, formatie revenita in acest sezon din esalonul secund, a fost prima  care a reusit sa invinga tinara echipa condusa de pe banca de catre Daniel Zavate, la capatul unui meci in care, inca odata, brigada de arbitri isi pune,  intr-o oarecare masura, amprenta pe desfasurarea spectacolului fotbalistic.

La fel ca si in precedentele doua etape, meciul a inceput foarte bine pentru targ-nemteni, acestia deschizand scorul relativ rapid, in minutul 18, prin Alexandru Zaharia (1-0). Lovitura libera executata foarte bine de catre Apostol de pe partea dreapta, l-a gasit la capatul celalalt pe tinarul atacant al Ozanei, acesta inscriind cu o lovitura de cap bine plasata, ajungand astfel la cel de-al doilea gol marcat in tricoul alb-albastru. Dupa pauza bacauanii au reusit sa revina in joc, centralul partidei Mihai Motan din Ploiesti, dictand usor o lovitura de la 11 metri in minutul 67, la un contact intre Rusu si un jucator bacauan. Nemtanu a transformat fara emotii si scorul pe tabela avea sa redevina egal (1-1). Zaharia avea insa sa marcheze golul victoriei celor de la Aerostar in minutul 76, cu toata opozitia portarului targ-nemtean, care reusise in prima faza sa respinga balonul (1-2). Pe final, Ignea putea sa aduca egalarea, insa inspiratia portarului bacauan pe intreg parcursul partidei a facut ca toate punctele puse in joc sa mearga catre echipa oaspete. De notat insa, dupa aceasta infringere, este faptul ca echipa noastra a aratat din nou un joc frumos, placut ochiului, abordand aceeasi tactica de joc, indiferent de adversar.

FC Ozana Targu Neamt 1-2 (1-0) CS Aerostar Bacau (A. Zaharia 18′ / Nemtanu 67′-penalty, Zaharia 76′)

FC Ozana Targu Neamt: Bilba, Balint, Moisi, Rusu, Hutanu, Popa, Serban, Vavrita (Hodorogea), Asavoaei (Ungurenasu), Apostol (Ignea), Zaharia. Rezerve neutilizate: Cotuna, Iacoboae, Mercas, Aristide. Antrenor: Daniel Zavate.

Stadionul „Cetatea” din Targu Neamt, spectatori cca. 500.

Urmatorul meci al echipei va avea loc vineri, 14 septembrie, pe stadionul „Cetatea”, contra celor de la CSM Ceahlaul Piatra Neamt in ceea ce se anunta derby-ul judetului Neamt.