Ozana ramane neinvinsa si dupa etapa a 2-a

FC Ozana Targu Neamt a jucat in etapa a doua a Ligii a 3-a pe terenul echipei secunde a celor de la Fotbal Club Botosani, reusind sa obtina un punct, la capatul unei partide in care, cu putina sansa putea sa isi treaca in cont toate cele trei puncte puse in joc. Dupa victoria entuziasmanta din prima etapa, scor 1-0 contra celor de la CSM Focsani, gandurile targ-nemtenilor erau de a castiga punct sau puncte la Dorohoi, acolo unde FC Botosani 2 isi disputa meciurile considerate pe teren propriu, reusind sa obtina ceea ce si-au propus.

Partida a debutat foarte bine pentru Ozana, Vavrita fiind primul care pune in pericol poarta adversa, in minutul 10, lovitura de cap a acestuia fiind respinsa insa de portar; pentru ca, in minutul 18, Alexandru Zaharia sa deschida scorul la capatul unui contraatac finalizat perfect de catre jucatorii nostri. Dupa pauza, echipa botosaneana a reusit sa echilibreze partida, inscriind golul egalizator dintr-un penalty usor acordat de centralul Cosmin Roman din Iasi. Ignea putea da insa lovitura un ultimile secvente ale meciului, la o faza de unu la unu cu portarul advers, acesta a trimis balonul milimetric pe langa poarta. Scor final 1-1 si echipa de la poalele Cetatii Neamtului asteapta cu incredere meciul din runda urmatoare, de pe teren propriu, contra celor de la Aerostar Bacau, care a reusit sa se impuna contra celor de la Somuz Falticeni cu 1-0.

FC 2 Botosani 1-1 (0-1) FC Ozana Targu Neamt  (Piftor 65′ – penalty / Zaharia 5′)

FC Ozana Targu Neamt: Bilba, Balint, Moisi, Rusu, Hutanu, Popa, Serban, Vavrita (Hodorogea), Asavoaei, Furtuna (Ignea), Zaharia. Rezerve neutilizate: Cotuna, Ungurenasu, Miron, Mercas. Antrenor: Daniel Zavate.

Stadionul „1 Mai” din Dorohoi, spectatori cca. 150

Arbitri: Roman Cosmin – Iaşi, Hriscu Daniel – Voroveşti, Hriscu Vlad – Voroveşti. Observatori: Anton Ciprian – Suceava, Suhan Grigore – Suceava.

Dupa meciul cu FC 2 Botosani, antenorul echipei noastre, Daniel Zavate a declarat: „A fost un joc pe contre, deschis oricarui rezultat, dar cred ca per total echipa mai buna si cea care merita victoria astazi a fost Ozana. Nu vreau sa acuz arbitrajul, dar intr-o faza aproape identica cu cea in care s-a dictat penalty pentru botosaneni, arbitrul ar fi trebuit sa ia aceeasi decizie la o intrare asupra lui Zaharia. Sunt de parere ca altfel arătam dacă îi aveam pe cei care au lipsit astazi. Personal îmi propusesem 4 puncte in primele 4 etape, insa iata ca le avem dupa doar doua. Am mare incredere in jucatorii mei si sper sa intrerupem aceasta serie pozitiva cat mai tarziu posibil. Astept ca toti ceilalti oameni din cadrul echipei sa isi faca datoria la randul lor, pentru ca sunt de parere ca ne cam sunt datori in multe privinte.”

In etapa urmatoare FC Ozana Targu Neamt va primi vizita celor de la Aerostar Bacau. Partida va avea loc pe stadionul „Cetatea” dn Targu Neamt, vineri 6 septembrie, cu incepere de la ora 17:00.