Debut cu dreptul in Liga 3 pentru Ozana

FC Ozana Targu Neamt a reusit sa se impuna pe teren propriu, scor 1-0 contra celor de la CSM Focsani, la capatul unei partide in care a reusit sa-si domine in multe momente adversarul; unul valoros si incomod, insa prospetimea  si dorinta mai mare a targ-nemtenilor a facut ca toate cele trei puncte sa ramana sub Cetatea Neamtului.

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru echipa antrenata de Daniel Zavate, imediat dupa debutul partidei, mai exact in minutul 5, Andu Moisi deschide scorul, dupa ce deviaza in poarta o minge centrata de la coltul terenului de catre Apostol. La pauza tabela avea sa arate 1-0, ramanand neschimbata pana la finalul partidei, in ciuda cartonasului rosu (doua galbene intr-un interval de 5 minute) primit de Aristide si ocaziei foarte mari ratate de catre oaspeti in chiar ultima faza a jocului, portarul Bilba intervenind providential intr-o faza de unu la unu cu jucatorul advers. Asadar, echipa de la poalele Cetatii Neamtului debuteaza pozitiv in noul sezon al esalonului tert fotbalistic, dupa o partida in care in a reusit sa isi subordoneze adversarul, unul mult mai experimentat, media de varsta a targ-nemtenilor fiind de doar 22 de ani.

FC Ozana Targu Neamt 1-0 (1-0) CSM Focsani 2007 (Moisi 5′)

FC Ozana Targu Neamt: Bilba, Balint, Moisi, Rusu, Hutanu, Popa (Aristide), Serban, Vavrita (Furtuna), Asavoaei, Apostol (Ignea), Zaharia. Rezerve neutilizate: Cotuna, Hodorogea, Miron, Mercas. Antrenor: Daniel Zavate.

Stadionul „Cetatea” din Targu Neamt, spectatori cca. 500《

La finalul partidei antrenorul, dar si presedintele echipei s-au aratat multumiti de prestatia avuta in meciul cu focsanenii.

„Ma bucur ca jucatorii au respectat exact sarcinile trasate, prima sarcina fiind sa nu primim gol, iar daca reusim acest lucru la nivelul acesta ocaziile se ivesc. Sunt de parere ca scorul putea sa fie mult mai mare pentru noi, dar astazi am reusit sa marcam doar un gol. Ma bucur ca am reusit sa punem in practica ceea ce ne-am propus” a declarat Daniel Zavate, antrenorul principal al echipei.

„A fost un meci foarte dificil, mai ales pentru noi in conditiile in care suntem o echipa nou promovata si am intalnit in chiar prima etapa unul dintre cei mai grei adversari. Baietii au facut un joc impecabil astazi, singura ocazie practic a celor de la Focsani venind in minutul 96. Consider ca am dominat jocul, am fost mai proaspeti, am fost peste ei si atunci cand exista daruire si seriozitate rezultatele vin. Referitor la eliminarea lui Aristide, cred ca a fost foarte usor acordata, in cinci minute sa arati doua galbene pentru atacuri la limita mi se pare prea mult, pe toata durata jocului s-a vazut o oarecare adversitate  din partea arbitrilor” a declarat Andrei Victor Isache, presedintele echipei Ozana la finalul partidei.

Urmatorul meci al echipei va avea loc vineri, 30 august, la Dorohoi, pe stadionul „1 Mai” din localitate, contra celor de la Fotbal Club Botosani 2. Echipa din Botosani a pierdut in prima etapa, chiar pe teren propriu, scor 1-3 contra celor de la Aerostar Bacau.